×
Darmowe e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego od 1 lipca.  Łatwo, szybko, bez wychodzenia z domu.

Darmowe e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego od 1 lipca. Łatwo, szybko, bez wychodzenia z domu.

E-vizy dostępne są od początku lipca.

Elektroniczne wizy odebrało już kilka tysięcy osób. Najwięcej obywateli Litwy, Polski i Niemiec.

DARMO I ŁATWO

Wcześniej każdy wniosek wizowy trzeba było zawieźć lub wysłać do konsulatu rosyjskiego (nadal ta droga obowiązuje w odniesieniu do innych części Rosji). Teraz, jeśli ktoś wybiera się do Obwodu Kaliningradzkiego, wystarczy wypełnić formularz w internecie. Jest wersja po rosyjsku i po angielsku. – Ale warto przy tym zwrócić uwagę, bo tu zdarza się najwięcej pomyłek, żeby wpisać imię i nazwisko w wersji jaką się ma w paszporcie. Na odpowiedź czeka się nie dłużej niż cztery dni.

Wiza elektroniczna ważna jest przez miesiąc, a można na nią przebywać w Obwodzie Kaliningradzkim do ośmiu dni. Można ją sobie wydrukować, żeby pokazać na granicy, ale wystarczy ściągnąć ją na urządzenie przenośnie, jak smartfon czy tablet.

Władze Obwodu Kaliningradzkiego liczą, że wprowadzenie elektronicznych wiz spowoduje większy napływ turystów. Choćby przez to, że można je załatwić, będąc już w drodze.

W zeszłym roku Obwód Kaliningradzki odwiedziło 1,52 miliona turystów (chodzi tylko o tych, którzy wykupili przynajmniej jeden nocleg, a nie przyjechali po tańsze zakupy na kilka godzin, zaznacza minister). W tym było 172 tysiące obcokrajowców. Największe grupy zagranicznych gości stanowili Niemcy, Polacy, Litwini, Białorusini i Kazachowie. Około 30 procent ruchu turystycznego, to ruch zorganizowany przez touroperatorów, większa część odwiedzających przyjeżdża na własną rękę.