×
Plażowanie 2020. To musisz wiedzieć !!!

Plażowanie 2020. To musisz wiedzieć !!!

Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jednego plażowicza i dwumetrowy dystans od innych (także w wodzie). „Korzystanie z kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w dobie pandemii spowodowanej SARS-CoV-2 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt” – informuje Główny Inspektor Sanitarny

  • Dla kąpielisk ogrodzonych, z wyznaczonym i kontrolowanym wejściem odwiedzających na podstawie sprzedawanych biletów należy regulować ilość osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

 

  • Dla kąpielisk nadmorskich (których plaże miewają kilka kilometrów długości, na które wstęp nie jest kontrolowany/ograniczany) należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego, zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

 

  • Z uwagi na charakterystykę kąpieliska zaleca się wykorzystywanie wszelkich środków komunikacji w celu przypominania użytkownikom o wymaganiach dotyczących zachowania dystansu społecznego. Informacje powinny również znajdować się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściu na plażę i na stronach internetowych miejscowości wypoczynkowych.

 

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).

 

  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska.

 

  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.

 

  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.

 

  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).

 

Plażowanie 2020. Zielone światło w Portugalii

Władze Portugalii chcą ograniczyć tłumy na plaży. Dla bezpieczeństwa na jedną osobę musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych. Przed wejściem na plaże pojawią się sygnalizatory świetlne – będzie można wejść tylko wtedy, gdy zapalą się na zielono.

Plażowanie 2020. Hiszpania

Na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava plaże będą podzielone na sektory, które trzeba wcześniej rezerwować. Wejdziemy na nie po zeskanowaniu kodu w aplikacji. To czy plażowicze przestrzegają zasad dystansu sprawdzi specjalny patrol i monitoring sterowany sztuczną inteligencją. Z kolei plaża Silgar północno-zachodniej części Hiszpanii została podzielona pięć części, po 780 miejsc. Społeczny dystans pomiędzy plażowiczami wynosi 1,5 metra. Na jedną osobę przypada teren powierzchni 9 m kw.

Plażowanie 2020. Włochy parawany z pleksi

Na włoskich plażach odległość między leżakami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Na jeden parasol przypada 10 m kw. Jednym z pomysłów na zachowanie bezpieczeństwa na plażach są parawany z pleksiglasu, które lokalne media nazywają plastikowymi kurnikami.