×
W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach UE. Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach UE. Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe.

Od soboty Polacy powracający do kraju nie będą już musieli przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Także obywatele państw UE zaczną bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Kontrole na granicy będą prowadzone jedynie wyrywkowo, tak jak przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z epidemią.

Nie od razu jednak będziemy mogli podróżować wszędzie. Teraz bez przeszkód można wyjechać na urlop np. do Niemiec, Włoch czy Francji. Można też do Chorwacji, ale już nie do Słowenii czy Czarnogóry. Polski wciąż nie ma na liście bezpiecznych krajów również na Słowacji i w Austrii. Czesi mają otworzyć dla nas granicę dopiero w poniedziałek. Sytuacja jednak w ostatnich dniach szybko się zmienia i nowe decyzje mogą zapaść w końcu tego tygodnia: Komisja Europejska rekomendowała, by znieść kontrole wewnętrznych granic UE od 15 czerwca. Ale nie jest to wcale takie pewne: naszą sytuację może komplikować wysoka liczba nowych zakażeń koronawirusem.

Międzynarodowe loty teoretycznie mogą się rozpocząć 16 czerwca. Ale przywracanie siatki połączeń pewnie potrwa dłużej, więc to, dokąd i kiedy polecimy, wciąż nie jest jasne. Niedawno LOT przesunął termin wznowienia międzynarodowych rejsów na 30 czerwca. Z kolei Wizz Air deklaruje start na 17 czerwca.

Bez wątpienia otwarcie granic i wznowienie międzynarodowych połączeń lotniczych to krok, na który czekał cały polski przemysł turystyczny. Ocenia się, że wskutek epidemii koronawirusa i zablokowania ruchu pasażerskiego ponosi on największe straty. Kolejne poluzowanie obostrzeń ma więc poprawić stale pogarszającą się sytuację ekonomiczną firm sektora: napędzić klientów do biur podróży organizujących czarterowe wycieczki, przyspieszyć wzrost liczby gości w hotelach, uruchomić firmy przewozowe obsługujące turystykę przyjazdową czy pomóc w odbudowie turystyki biznesowej.

Otwarcie granic i wznowienie lotów oczekiwane było także przez działający w Polsce zagraniczny biznes. Badanie przeprowadzone przez bilateralne izby handlowe wśród przedstawicieli 315 firm z zagranicznym kapitałem wykazało, że zamrożenie lotów negatywnie odbija się na ich działalności. Ponad połowa przyznała, że ogranicza to ich wyniki finansowe. Zarazem zainteresowanie wznowieniem lotów wykazywało 90 procent ankietowanych.

Jednak zarówno liniom lotniczym, jak i lotniskom samo wznowienie lotów międzynarodowych nie wystarczy do odbudowania kondycji. Branża oczekuje na program finansowego wsparcia, a przede wszystkim na zniesienie 50-procentowego limitu zajętości miejsc. Ten ostatni ma obniżać opłacalność latania i osłabiać konkurencyjność polskich lotnisk wobec zagranicznych, położonych niedaleko naszych granic. Przedstawiciele branży wystosowali w tej sprawie apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Powołują się m.in. na zalecenia Komisji Europejskiej, w których jest mowa jedynie o stosowaniu maseczek, gdy nie można zachować społecznego dystansu. Dowodzą przy tym, że samoloty mają być bezpieczne dzięki skutecznym systemom klimatyzacji, ograniczającym przemieszczanie się wirusów. Zarazem ostrzegają, że limity pasażerów mogą przyczynić się nawet do upadku sektora.

Tymczasem otwarcie granic i wznowienie lotów z ulgą przyjmują hotele. O ile te położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych, mające charakter pobytowy, zyskują coraz więcej rezerwacji, o tyle hotele sieciowe w miastach nastawione na gości biznesowych i organizacje wydarzeń oraz konferencji miały do tej pory bardzo mało zajętych miejsc. Część dużych sieciowych hoteli otwarła się dopiero na początku czerwca. Teraz sytuacja powinna się zmieniać: w wypadku turystyki biznesowej goście zagraniczni przynoszą dużym grupom hotelowym około 50 procent przychodów. A według Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego tylko w kwietniu branża hotelowa straciła z powodu braku przychodów od 830 milionów do miliarda złotych.

źródło : https://turystyka.rp.pl/koronawirus/31676-polska-otwiera-granice-to-ratunek-dla-upadajacej-turystyki